Close

فرانکی دتوری کیست؟

1398/09/24 | آشنایی با مشاهیر اسبدوانی
لانفرانکو (فرانکی) دتوری متولد 15 دسامبر 1970 در میلان ایتالیاست و به گفته خودش 1.63 متر قد و 61 کیلوگرم وزن دارد که البته گاهی اوقات به 54 کیلوگرم نیز می رسد.

او 3 بار به عنوان چمپیون جاکی بریتانیا (چابکسواری که بیشترین قهرمانی را در طول یک فصل کسب کند) انتخاب شده و بیش از 500 قهرمانی گروه یک نیز در کارنامه خود دارد.

اولین فعالیت ورزشی دتوری با اسب به 11 سالگی او بر می گردد. زمانی که پدرش یک اسب پالومینو برایش خرید و باعث شد تأثیر زیادی در چابکسوار شدن او بگذارد. فرانکی در 13 سالگی برای کار در اصطبل و کارآموزی چابکسواری ترک تحصیل کرد.

در همان سال به بریتانیا رفت و در نیومارکت به عنوان کارآموز چابکسواری در کنار همشهری خود لوکا کومانی که از برجسته ترین مربیان اسبدوانی بود فعالیت خود را آغاز کرد.

در سال 1990 دتوری به اولین چابکسوار نوجوان پس از لستر پیگوت مبدل شد که 100 قهرمانی در یک فصل کسب کرده است. فرانکی در 16 سالگی و در تاریخ 16 نوامبر 1986 در تورین به اولین قهرمانی خود دست یافت. وی اولین قهرمانی خود در بریتانیا را نیز در ژوئن 1986 به دست آورد. موفقیت های او با قهرمانی های متعدد در کورس های گروه یک ادامه پیدا کرد. دتوری همچنین در 28 سپتامبر 1996 توانست در یک روز از مسابقات رویال اسکوت در تمامی 6 کورس به قهرمانی برسد و رکورد خارق العاده ای از خود به جا بگذارد.

فرانکی در سال 2010 در مصاحبه با شبکه بی بی سی اعتراف کرد که برای جلوگیری از افزایش وزن خود از داروهای دیورتیک مانند فروزماید استفاده کرده است.

او در 1 ژوئن 2000 سوار بر هواپیمای Piper PA-34 Seneca بود که با سقوط آن در نزیکی نیومارکت دچار آسیب دیدگی شدیدی شد. پلیس محلی پس از بررسی این حادثه گفت: "این واقعاً یک معجزه است که فرانکی از چنین حادثه ای جان سالم به در برده."

کورس گروه یک اپسوم دربی تنها مسابقه کلاسیک بریتانیا بود که فرانکی در آن نتوانسته بود به قهرمانی برسد؛ تا اینکه در 2 ژوئن 2007 برای پانزدهمین بار در این مسابقه شرکت کرد و با اسب "اتورایزد" به عنوان قهرمانی دست یافت. او قهرمانی خود در این مسابقه را در سال 2015 نیز با "گلدن هورن" تکرار کرد.

فرانکی در 5 دسامبر 2012 نیز به علت کشف مواد ممنوعه از او که به نظر کوکائین بوده، به مدت 6 ماه از شرکت در مسابقات محروم شد.

او پس از اتمام 6 ماه محرومیت خود در تاریخ 31 می 2013 به مسابقات برگشت و در کورس گروه یک اپسوم دربی شرکت کرد. فرانکی اولین قهرمانی خود پس از رهایی از محرومیتش را نیز با اسب ایشن تریدر در پیست سن داون به دست آورد.

او مانند بسیاری از چابکسواران و مربیان دیگر در استچ وُرث در نزدیکی نیومارکت انگلستان زندگی می کند.

فرانکی دتوری در بریتانیا، فرانسه، بحرین، قطر، هنگ کنگ، امارات، آلمان، ماکائو، ایتالیا، ایرلند، آفریقای جنوبی، اسلواکی، ترینیداد و توباگو، سوئیس، کانادا، استرالیا، ترکیه، آمریکا، ژاپن، سنگاپور، موریس و عربستان قهرمانی های متعددی به دست آورده است.


آلبوم تصاویر


فایل های ضمیمه


مطالب مرتبطنتایج دوپینگ

1399/11/04 -- نتایج دوپینگ هفته های سوم تا پنجم پاییز ۹۹ گنبد کاووس
1399/10/12 -- نتایج دوپینگ هفته اول و دوم پاییزه گنبد کاووس ۹۹
1399/10/01 -- وضعیت نمونه های آزمایشی مسابقات گنبد کاووس
1399/09/30 -- مستندات مربوط به نتایج آزمایش دوپینگ آق قلا ۹۹
1399/09/30 -- نتایج دوپینگ هفته چهارم تا دهم پاییز ۹۹ آق قلا


تمامی نتایج »

اطلاعیه ها
جدیدترین خبر ها

نتایج دوپینگ هفته های سوم تا پنجم پاییز ۹۹ گنبد کاووس

نتایج دوپینگ هفته اول و دوم پاییزه گنبد کاووس ۹۹

وضعیت نمونه های آزمایشی مسابقات گنبد کاووس

مستندات مربوط به نتایج آزمایش دوپینگ آق قلا ۹۹

نتایج دوپینگ هفته چهارم تا دهم پاییز ۹۹ آق قلا

نتایج دوپینگ هفته چهارم پاییز ۹۹ یزد

توضیحات فدراسیون سوارکاری در مورد آزمایشات دوپینگ مسابقات یزد

اطلاعیه پرداخت هزینه آزمایشگاه

نتایج دوپینگ هفته سوم پاییز ۹۹ آق قلا

نتایج دوپینگ هفته سوم پاییز ۹۹ یزد